Co zobaczyć w Leśnej Podlaskiej?

2 min czytania

Leśna Podlaska to jedno z najpiękniejszych miejsc na wschodzie Polski, słynące z atrakcji turystycznych i historycznych. Tutaj można odkryć wiele pięknych obiektów, od muzeów do skansenów i parków. Najważniejsze atrakcje Leśnej Podlaskiej opisaliśmy w naszym artykule!

description: Zastanawiasz się co zobaczyć w Leśnej Podlaskiej? Podpowiadamy, jakie atrakcje znajdują się w okolicy!

Rezerwat przyrody „Chmielinne”

Rezerwat Przyrody „Chmielinne” to leśny rezerwat objęty ochroną częściową, którego powierzchnia wynosi 67,2 ha i został utworzony w 1967 roku. Położony jest w środkowej części gminy Leśna Podlaska, dzielonej drogą wojewódzką Biała Podlaska – Stara Kornica.

Znajduje się on na wysokości 147-149 m n.p.m., u stóp doliny Klukówki. Ekosystemem tego rezerwatu to las łęgowy, przede wszystkim składający się z jesionu i olszy czarnej oraz grądu i fragmentarycznie boru mieszanego. W drzewostanie można także spotkać klony jawor, grab, osikę, brzozę, sosnę i dąb szypułkowy.

Rezerwat ten jest ważnym siedliskiem dla rzadko spotykanych gatunków flory polskiej takich jak: wawrzynek wilczełyko, kruszczyk szerokolistny, bluszcz pospolity czy lilia złotogłów oraz parzydło leśne, zawilec żółty i bez koralowy.

Jego nazwa wiąże się z obfitości chmielu rosnącego na tych terenach. Niestety od lat 70 XX wieku grozi mu grafioza sprawiająca duże straty dla wiązu – dobrego gatunku drzewa lecz obserwuje się powolne odradzanie się tego gatunku.

„Dąb miłości” w Leśnej Podlaskiej

„Dąb miłości” w Leśnej Podlaskiej to 360-letni dąb szypułkowy, który rośnie w uroczysku zwanym Kołowierz. Rośnie on w zachodniej części tego miasta i od 1959 roku jest uznawany za pomnik przyrody. Obwód pnia jest szacowany na ok. 6 m, a wysokość na około 25 m. Z uwagi na trudną dostępność tego drzewa, w czasie zaborów było to miejsce spotkań unitów, gdzie udzielano świętych sakramentów (chrztu i ślubu).

Obecnie “Dąb miłości” jest popularnym miejscem spotkań par zakochanych – według ludowych przekazów, jeżeli rodzina obejmie pień drzewa, może cieszyć się spokojem i szczęściem rodzinnym. Ta unikalna historia posiada swoje korzenie w folklorze regionu Leśnej Podlaskiej i była przekazywana dekadami poprzez opowieści.

Plac zabaw dla dzieci

Zespół rekreacyjny stworzony w 2006 roku w Leśnej Podlaskiej daje szerokie możliwości zabawy dzieciom każdego wieku. 40 elementów placu zabaw, takich jak huśtawki, drabinki czy zjeżdżalnie, przyciąga uwagę najmłodszych i dostarcza im dużo pozytywnych wrażeń.

Myśląc o bezpieczeństwie oraz prawidłowym rozwoju maluchów, urządzenia te zostały starannie dobrane pod każdą kategorię wiekową. Konstrukcje są estetyczne i funkcjonalne – odpowiednio dopasowane i równomiernie rozmieszczone po całym obiekcie. Ich bezpieczeństwo potwierdza solidna jakość materiałów użytkowych oraz nienaganna prezencja – barwy ładnie kontrastujące ze sobą i harmonijnie dopełniające się struktury. Śmiało można stwierdzić, że Leśna Podlaska oferuje swoim mieszkańcom i gościom plac zabaw naprawdę godny polecenia!

Sprawdź też: Radzyń Podlaski – atrakcje.

Wypożyczalnia sprzętu turystycznego i rekreacyjnego w Ossówce

Osobom, które lubią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, polecamy odwiedzenie wypożyczalni nart biegowych w Osówce. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem, jak i dla osób bardziej doświadczonych. Do dyspozycji są różnorodne trasy o zróżnicowanym stopniu trudności, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Przygotowano bogate wyposażenie: od obuwia 36-46 po same narty biegowe. To doskonałe miejsce nie tylko na świetną zabawę, ale też relaks i odpoczynek od codziennych obowiązków – otoczenie przepięknych lasów i urokliwych stawów tworzą idealny klimat. Latem można skorzystać z wypożyczalni sprzętu pływającego (np. kajaków), rowerów oraz ekwipunku campingowego. Na terenie ossowskiego parku narciarskiego dostępne są także noclegi w pięknym domku letniskowym, gdzie można poczuć prawdziwą atmosferę polskich gospodarstw agroturystycznych.

Inne atrakcje Leśnej Podlaskiej

Poza powyżej opisanymi obiektami w Leśnej Podlaskiej warto odwiedzić także atrakcje w pobliskich lokalizacjach:

  • Kościół w Bukowicach,
  • Cerkiew Świętego Michała Archanioła w Nosowie,
  • Bazylika św. Piotra i św. Pawła w Leśnej Podlaskiej,
  • Dwór w Droblinie,
  • Kościół w Witulinie,
  • Dwór w Nosowie,
  • Modrzewiny dom Cara Mikołaja.

Będąc na Lubelszczyźnie warto odwiedzić także Janów Podlaski – atrakcje oferowane przez tę miejscowość zapewnią dużo ciekawszą podróż po okolicach.

Biała Podlaska – atrakcje

Biała Podlaska to miasto położone w województwie lubelskim, którego historia sięga XVII i XVIII wieku. W mieście tym znajduje się słynny pałac Radziwiłłów –...
admin
1 min czytania

Burgery Biała Podlaska

Jesteś mieszkańcem Białej Podlaskiej, a może turystą, który zastanawia się gdzie zjeść w Białej Podlaskiej? Jeśli tak z pewnością przyda Ci się pomoc w...
admin
1 min czytania

Co zobaczyć w Janowie Podlaskim?

Janów Podlaski to piękne miasto z bogatą historią sięgającą XVI wieku, położone w północno-wschodniej części Polski. Jest ono doskonałym miejscem na spacer lub wycieczkę,...
admin
5 min czytania