Biała Podlaska – atrakcje

1 min czytania

Biała Podlaska to miasto położone w województwie lubelskim, którego historia sięga XVII i XVIII wieku. W mieście tym znajduje się słynny pałac Radziwiłłów – zespół zamkowy będący świadectwem tej starożytnej dynastii. Miejsce to szczególnie intryguje ze względu na piękne okoliczności natury: dolina rzeki Krzny, południowego dopływu Bugu, otoczona jest malowniczymi lasami i polami uprawnymi. Sprawdź, jakie atrakcje warto zobaczyć podczas pobytu w Białej Podlaskiej!

Muzeum Południowego Podlasia

Odwiedzający z pewnością będą zachwyceni Muzeum Południowego Podlasia, które prezentuje nie tylko twórczość Bazylego Albiczuka, ale również jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon rosyjskich pochodzących z XVII-XIX stulecia. Południowe Podlasie to doskonałe miejsce dla pasjonatów historii i architektury, ponieważ można tutaj odnaleźć liczne obiekty bogate we wspomnienia minionych lat. Co ważniejsze, większość z nich została przywrócona do swojego dawnego blasku, co pozwala na pełne doznania estetyczne.

Brama Wjazdowa

Brama Wjazdowa, która była wyznacznikiem majestatycznego zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów, została ufundowana i zaprojektowana w XVII wieku przez Katarzynę z Sobieskich Radziwiłłowej. Jej fasada skomponowana została na podobieństwo łuku triumfalnego, a szerokie wejście symbolizowało moc i pozycje rodziny Radziwiłłów. Bramę otacza bogato rzeźbiona elewacja, a pomnik przedstawiać ma sylwetkę hetmana Jana Karola Chodkiewicza – jednego z najwybitniejszych polskich generałów. To wprowadza do całości więcej piękna i wartości historycznej.

Budynek dawnej Akademii Bialskiej

Budynek dawnej Akademii Bialskiej, zbudowany w 1628 roku, przez dziesiątki lat służył jako centrum kształcenia i wychowania wielu osób. Jego absolwenci to np. Józef Ignacy Kraszewski, powstańcy styczniowi Roman Rogiński i ksiądz Stanisław Brzóska oraz Stefan Żeromski i Julian Ursyn Niemcewicz. Dziś budynek pełni funkcję Liceum Ogólnokształcącego imienia patrona tej placówki – Jana Ignacego Kraszewskiego. Przy Akademii Bialskiej odbywa się wiele ciekawych projektów edukacyjnych promujących historię miejsca oraz patriotyzm młodego pokolenia.

Kościół pw. św. Anny

Zbór ariański, którego fundamenty stały się podstawą dla powstania kościoła pw. Świętej Anny w latach 1597-1602, jest obiektem architektonicznym szczególnie wartym zobaczenia. Wewnątrz znajduje się kaplica pod wezwaniem św. Jana Kantego z 1625 r., która uważana jest za jeden z najcenniejszych renesansowych dzieł w całej Podlasiu. Natomiast w latach 1673-87 powstał kościół pw. Świętego Antoniego oraz klasztor braci mniejszych kapucynów, obecny budynek klasztorny datuje się na lata od 1687 do 1692 roku. Kościół i kaplica szczycą się unikalnymi cechami architektury, bogatymi detalami dekoracyjnymi oraz cennymi dziełami sztuki sakralnej, co czyni je bardzo interesującymi i godnymi uwagi miejscami.

Podczas zwiedzania atrakcji warto skorzystać z usług restauracji w Białej Podlaskiej, aby mieć siłę na dalsze przemierzanie miasta!

Burgery Biała Podlaska

Jesteś mieszkańcem Białej Podlaskiej, a może turystą, który zastanawia się gdzie zjeść w Białej Podlaskiej? Jeśli tak z pewnością przyda Ci się pomoc w...
admin
1 min czytania

Co zobaczyć w Janowie Podlaskim?

Janów Podlaski to piękne miasto z bogatą historią sięgającą XVI wieku, położone w północno-wschodniej części Polski. Jest ono doskonałym miejscem na spacer lub wycieczkę,...
admin
5 min czytania

Co zobaczyć w Leśnej Podlaskiej?

Leśna Podlaska to jedno z najpiękniejszych miejsc na wschodzie Polski, słynące z atrakcji turystycznych i historycznych. Tutaj można odkryć wiele pięknych obiektów, od muzeów...
admin
2 min czytania