Janów Podlaski to piękne miasto z bogatą historią sięgającą XVI wieku, położone w północno-wschodniej części Polski. Jest ono doskonałym miejscem na spacer lub wycieczkę, szczególnie dla tych, którzy preferują aktywny odpoczynek i szukają ciekawych miejsc do odwiedzenia. Przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy co zobaczyć w Janowie Podlaskim!
description: Zastanawiasz się co zobaczyć w Janowie Podlaskim? Podpowiadamy, jakie są najciekawsze atrakcje tego regionu.
Rodzinny Park Linowy
Rodzinny Park Linowy to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku dla całej rodziny. Jego bogata infrastruktura, taka jak liczne ścieżki leśne i wzniesienia, sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowym atutem jest unikalny mikroklimat tego rejonu, który doskonale sprzyja rekreacji. Obecność profesjonalnych instruktorów gwarantuje bezpieczeństwo oraz umożliwia naukę nowych umiejętności. Park linowy to idealna propozycja na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i aktywnego wypoczynku – zarówno dla osób młodych jak i starszych.
Stadnina koni Janów Podlaski
Stadnina Koni Janów Podlaski to najstarsza i jedna z najpiękniejszych stadnin w Polsce, która znajduje się w miejscowości Wygoda, odległej o 2 km od Janowa Podlaskiego. Mnóstwo pięknych łąk tworzy malownicze otoczenie tego 'końskiego raju’. To tu hodują czyste konie krwi arabskiej oraz mniej znane, ale równie uznane angloarabskie. Na szczególną uwagę zasługują dwa XIX-wieczne zespoły stajni: „Zegarowa” z 1848 roku i „Czołowa” z 1841 roku – zaprojektowane przez słynnego architekta Henryka Marconiego. Wokół stajni znajduje się stary parkowy drzewostan. Stadninę można odwiedzić, aby podziwiać piękno koni arabskich czy angloarabskich oraz elegancki budynek stajni.
Czytaj też: Leśna Podlaska – atrakcje.
Rejs statkiem po rzece Bug
Polska rzeka Bug słynie z możliwości spędzenia wspaniałych chwil na jej wodach. Latem w weekendy można skorzystać z oferty rejsów statkami. Oprócz tego istnieje także opcja wynajęcia jednostki na prywatne rejsy trwające dłużej i ze specjalnie przygotowanym menu dla pasażerów obecnych na pokładzie. Atrakcje rzeki Bug cieszą się ogromnym powodzeniem, a szeroka oferta możliwości wynajmu statków i innych łodzi sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie.
Święta Góra Grabarka
Święta Góra Grabarka to najważniejsze miejsce kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce. Jej sława sięga 1710 roku, kiedy podczas epidemii cholery ludzie dowiedzieli się o jej uzdrawiających mocach. Wokół cerkwi znaleźć można wiele krzyży, przynoszonych co roku przez pielgrzymów. Prawosławni wierni postrzegają Świętą Górę jako sanktuarium, do którego każdego roku udaje się wielu pielgrzymów z całego kraju, aby tu ofiarować Bogu swoje modlitwy i prośby.
Stajnia For Pleasure
Stajnia For Pleasure to wyjątkowe miejsce, gdzie każdy może nacieszyć się jazdą konną – zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani. Oprócz tradycyjnych pokazów i rajdów konnych, stajnia organizuje także treningi ujeżdżeniowe i skokowe. Ponadto, w tym miejscu można zorganizować sesję zdjęciową ze swoim ulubionym końskim przyjacielem – idealną pamiątkę na lata!
Alpakarium
Alpakarium to miejsce, które od 2013 roku zajmuje się hodowlą alpak. Z początku w stadzie znajdowały się głównie samice pochodzenia chilijskiego, ale z czasem właściciel stada zdecydował się na poszerzenie go o osobniki wysokiej jakości pochodzące z australijskich i nowozelandzkich linii.
Alpaki są niesamowitymi i ciekawskimi istotami – cechuje je łagodność, pogodne usposobienie i zabawne zachowanie.
Drohiczyn
Drohiczyn to niewielkie miasto w województwie podlaskim, znane głównie dzięki swojej istotnej atrakcji turystycznej – Górze Zamkowej. Na tej wczesnośredniowiecznej warowni można zobaczyć imponujący widok na dolinę rzeki Bug. Znajduje się tu również XVII-wieczny kościół Trójcy Przenajświętszej oraz klasztor pojezuicki. W grobowcu kościelnym spoczywają doczesne szczątki wybitnych postaci Kościoła i Polski – biskupów, wojewodów podlaskich i tablic pamiątkowych. Zdecydowanie warto odwiedzić tamtejsze muzeum diecezjalne i regionalne oraz muzeum kajakarstwa. Jednak sam Drohiczyn ma jeszcze inne, ciekawe miejsce: schrony bojowe Linii Mołotowa oraz przeprawa promowa na Bugu, przyciągająca mieszkańców okolicy.
Gnojno
Gnojno to najbardziej na północ wysunięta wieś województwa lubelskiego, położona przy granicy z Białorusią. Z Gnojna odpływa prom do Niemirowa, gdzie można zobaczyć piękne jezioro oraz okoliczne lasy. W Gnojnie znajduje się też punkt widokowy, skąd rozpościera się fascynujący widok na dolinę Bugu – jedynej nieuregulowanej rzeki w Europie. Z tego miejsca można również podziwiać niesamowite brzegi 30 metrowej skarpy. Miłośnicy kina powinni być szczególnie zainteresowani, ponieważ fragmenty filmu Nad Niemnem kręcono właśnie tutaj.
Uroczysko Koterka i Cerkiew
Uroczysko Koterka to piękne miejsce usytuowane wśród lasów tuż przy granicy z Białorusią. Centralnym punktem tego urokliwego miejsca jest drewniana cerkiew, która stoi na łące ze źródełkiem, które według legendy skrywa tajemnicę objawienia Matki Bożej mieszance Tokar. Historia tego miejsca sięga dawnych czasów, gdy wierni chodzili tu modlić się do Maryi, a obecnie stanowi ono idealną destynację dla tych, którzy szukają ukojenia ducha oraz miłośników odpoczynku na łonie natury.
Spływy kajakowe
Podróż kajakiem po malowniczej rzece Bug to wspaniałe doznanie dla każdego miłośnika przyrody. Można tutaj podziwiać piękno parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu, w którym spotkać można unikalną roślinność i zwierzęta. Liczne łęgi wierzbowo-topolowe, niskobrzegowe starorzecza oraz bogata fauna sprawiają, że jest to miejsce szczególnie cenne. W okolicy mieszkają czapla siwa, bocian czarny, puchacze oraz bobry. Możliwość odbycia spływu jest dostępna po wcześniejszym ustaleniu.
Mielnik
Mielnik to urokliwe miasto położone nad przełomem Bugu, którego głównym zabytkiem jest wieża widokowa o wysokości 12 metrów. Z tarasu na jej szczycie rozpościera się malownicza panorama miasta oraz okolicznych terenów. Najstarszym zabytkiem jest tu zamek, stojący na wzgórzu od XV wieku, wybudowany na miejscu grodziska datowanego na XII stulecie. Poza tym warto odwiedzić ruiny kościoła parafialnego Świętej Trójcy oraz kopalnię kredy, przyciągające turystów swoją niespotykaną atmosferą.
Zjazd na linie rzeką Bug
Podczas zjazdu na linie nad Bugiem, uczestnicy mogą doświadczyć prawdziwych emocji. Rzeka ta jest jedyną w Europie, która nie jest uregulowana i jej nurt potrafi osiągnąć prędkość nawet 60 km/h. Uczestnicy muszą mieć specjalne uprzęże alpinistyczne, które gwarantują bezpieczeństwo podczas ekscytującej przejażdżki.
Neple
W Nepli można zobaczyć wiele ciekawych obiektów. Zespół dworski należący pierwotnie do rodziny Niemcewiczów jest pięknym przykładem architektury epoki, a jej pawilon ogrodowy – zwany „Altaną chińską” – to murowana budowla pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku. Dawna biblioteka tego dworu to także interesujące miejsce. Okolica Nepli słynie również ze swojego rezerwatu przyrodniczego – Szwajcaria Podlaska – oraz czołgu Armii Czerwonej, który stał się symbolem wyzwolenia Polski. Dodatkowo obecny w regionie głaz okresu wczesnego średniowiecza – Kamienna Baba – jest doskonałym przykładem geologicznej wartości tego obszaru.
Szlaki rowerowe
Trasy rowerowe w pobliżu Janowa Podlaskiego są idealnym miejscem dla każdego, kto chce przeżyć niezapomnianą przygodę. Szczególną popularnością cieszy się szlak Green Velo, który posiada aż 200 km oznaczonej trasy i prowadzi przez pięć województw. Przeszkody na drodze nie będą stanowiły problemu, gdyż trasę zaplanowano tak, aby była jak najbardziej atrakcyjna i aby zachęcała do poznawania nowych miejsc. Na trasie można odpocząć i zjeść coś smacznego oraz skorzystać z noclegu.
Natomiast na Nadbużańskim Szlaku Rowerowym można odwiedzić Stadninę Koni Arabskich w Wygodzie, tajemniczą Kamienną Babę w Neplach, Cmentarz Tatarski w Kolonii Zastawek oraz Dawne Forty Twierdzy Brzeskiej w okolicy Terespola. Dzięki tym atrakcjom podróż rowerem może stać się naprawdę niezapomnianym przeżyciem.
Pratulin
Pratulin jest miejscowością położoną w województwie podlaskim, na którego terenie znajduje się Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Jest to miejsce szczególne, gdzie można poczuć ducha ich heroicznych czynów i oddać cześć bohaterom. Wokół Martyrium Pratulińskiego znajdują się Dróżki Męczenników, które umożliwiają bliższy kontakt z Błogosławionymi – każdy mały odcinek drogi przybliża nas do wiedzy o męczeństwie oraz o tym, co byli oni gotowi poświęcić dla swojej wiary. Sanktuarium jest również domem dla mogiły Męczenników Unickich oraz stacji drogi krzyżowej, stanowiącej źródło skupienia religijnego i spokoju.
Będąc w województwie lubelskim warto także odwiedzić inne miejscowości, np. Białą Podlaską i jej atrakcje.